دانشکده علوم قرآنی تهران، یکی از بزرگترین مراکز آموزش معارف ناب قرآن کریم در استان تهران است. این دانشکده در سال 1368 با نام آموزشکده تربیت معلم قرآن مجید و پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و با هدف ترویج آکادمیک معارف و علوم قرآنی و ایجاد زمینه مناسب برای پژوهش های علمی قرآن تأسیس شد؛ از آن به بعد، مراکز آموزشی متعدد دیگری در استان های دیگر کشور شکل گرفتند که با نام «دانشکده های علوم قرآنی کشور» و با مرکزیت دانشکده تهران فعالیت می نمودند؛ که با اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دبیرخانه  مرکزی دانشکده ها، در دانشکده تهران، استقرار یافت.

دانشکده علوم قرآن تهران، ابتدا از طریق آزمون سراسری، در مقطع کاردانی، در دوره های «روزانه» و بعد در سال تحصیلی 72 در مقطع کارشناسی، در رشته تربیت معلم قرآن کریم و از سال 84 در مقطع کارشناسی ارشد، در رشتة «علوم قرآنی» و «تفسیر»، « فعالیت خود را در مقطع تحصیلات تکمیلی توسعه بخشید. از سال تحصیلی 99 نیز با ابلاغ جدید، رشته «علوم قرآن»  را با  3 گرایش تخصصی ادبی، اعجاز و مستشرقان ارایه می نماید.

دانشکده علوم قرآنی تهران از آغاز تأسیس تاکنون، موفق به پذیرش 3322 دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، و کارشناسی ارشد شده است. تعداد دانش آموختگان این دانشکده، 2543 نفر می باشد. در حال حاضر نیز تعداد 170 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی و  175نفردانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

این دانشکده، دارای 10 عضو هیأت علمی؛ 2 دانشیار و 8 استادیار و همچنین 80 استاد مدعو از میان استادان دیگر مراکز علمی است؛ گفتنی است از اعضای هیات علمی این دانشکده، 87 عنوان کتاب و 297 مقاله در مجلات معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسیده است.

این دانشکده دارای فصلنامه علمی- تخصصی «مطالعات تطبیقی قرآن پژوهی» بوده که تاکنون 8 شماره از آن به چاپ رسیده است.

این مجموعه بزرگ آموزشی، با دارا بودن کتابخانه ای غنی و مجهز، دارای 11766 عنوان کتاب و تعداد 20848 جلد کتاب و  تعداد 970 عنوان پایان نامه، یکی از غنی ترین منابع علمی و قرآنی استان می باشد. همچنین این دانشکده، مجهز به سایت جهت استفاده از نرم افزارهای تحقیقاتی و اینترنت، سالن اجتماعات، نمازخانه، سالن غذاخوری برادران و خواهران، و خوابگاه جهت دختران و پسران می باشد.

در این دانشکده نشست های علمی در سطح ملی و منطقه ای برگزار شده و کرسی های ترویجی و کارگاه های دانش افزایی و مهارت افزایی به فراخور نیاز مخاطبان دانشجو و اساتید برگزار می گردد که به صورت تخصصی در حوزه علوم قرآن و حدیث می باشد.

همچنین این دانشکده دارای انجمن علمی قرآن و عهدین بوده که در وزارت علوم به ثبت رسیده است.

تفاهم نامه های متعددی از سوی این مرکز دانشگاهی با مراکز معتبری مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری و... منعقد شده که نشان از رویکرد بینا رشته ای این دانشکده در سطح ملّی و بین المللی دارد.