• تاریخ انتشار : 1401/03/23 - 20:29
  • تعداد بازدید : 68
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در دانشکده تهران صورت پذیرفت:

نقد و بررسی شبهه استلزام بداء با بدعت و کفر و چالش ظهور از دیدگاه مفسران معاصر با رویکرد علامه جوادی آملی

به گزارش ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو نیّره پاکزاد رشته تحصیلی  تفسیرقرآن  مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «نقد و بررسی شبهه استلزام بداء با بدعت و کفر و چالش ظهور از دیدگاه مفسران معاصر با رویکرد علامه جوادی آملی»  با راهنمایی دکتر محمد فراهانی و داوری دکتر علی غضنفری در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد. این پایان نامه با کسب درجه عالی در تهران پذیرفته شد.

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:

یکی از باور‌های اعتقادی شیعه، بداء و امکان وقوع آن است به این معنا که خداوند به واسطه بروز اعمالی از جانب انسان، تغییراتی را در برخی از امور که مخفی و پنهان از ایشان بوده، آشکار نماید. همین معنا سبب شده تا گروهی این اشکال را مطرح کنند که لازمه‌ی اسناد بداء به خداوند، باور به تغییر در علم الهی و اثبات جهل و نقص برای ذات خداوند و در نتیجه مستلزم بدعت و کفر در دین خواهد شد و از طرفی بروز بداء و تغییر در برخی از امور چون زمان ظهور منجی(عج) را به چالش بکشند. این پژوهش به شیوه‌ی کتابخانه‌ای و با رویکرد تحلیلی-توصیفی و با هدف نقد و پاسخ‌گویی به شبهه‌ی استلزام بداء با بدعت و کفر و چالش ظهور، ضمن تأمل در منابع تفسیری به بررسی دیدگاه برخی از مفسّران معاصر در چگونگی ارتباط بداء با علم الهی است. یافته‌های این پژوهش نشان داد: که علم الهی به سه نحو علم ذاتی، فعلی و علم در کتاب(لوح محفوظ و لوح محو واثبات) بروز پیدا می‌کند. علم ذاتی، لایتغیّر و در ام‌الکتاب ثبت است، علم فعلی را عقل، از مقایسه فعل خداوند با مخلوق امکانی انتزاع می‌کند و منظور از آن تحقق فعل در منظر الهی است و لوح محفوظ بر همه‌ی تغییرات همراه با علل و اسبابشان و امور حتمی بدون تغییر تعلّق می‌گیرد و جایگاه هر تغییر و تبدیلی(بداء) که در جهان مادّی بر پایه‌ی قوانین و سنت‌های الهی لایتغّیر‌ی که ناشی از اراده و علم الهی و بر پایه‌ی حکمت خداوند به وقوع می‌پیوندد، لوح محو و اثبات است. لذا شبهه‌ی بدعت و کفر که برگرفته از قیاس خداوند با انسان در مفهوم بداء و تعارض بداء با علم الهی است، رفع می‌شود. اصل ظهور بر مبنای اراده‌ی الهی و از وعده‌های قطعی خداوند است که هیچ‌گونه تخلّفی در آن صورت نمی‌گیرد ولی زمان ظهور با توجّه به اثربخشی دعا در محدوده‌ی لوح محو و اثبات و تغییر برخی از مقدّرات، وقوع بداء‌‌ امکان‌پذیرخواهدبود.

مهم ترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از: حقیقت علم الهی و ماهیت بداء و  رابطه علم الهی با بداء و نقد و رد شبهات می باشد.

 

  • گروه خبری : جلسات پایان نامه,دانشکده,اطلاعیه ها
  • کد خبر : 6762
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید