• تاریخ انتشار : 1401/04/12 - 08:52
  • تعداد بازدید : 65
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

چاپ دو کتاب از سوی دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

کتب علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی تهران از سوی جهاد دانشگاهی چاپ شد.

به گزارش ایحا از تهران، کتاب «مناسبات و یا «زنجیرمندی» خرد و کلان در قصص قرآن؛ در پرتو داستان‌های قرآن با محوریت مکافات» و همچنین ترجمه کتاب «خلاقیت محض؛ تمام پتانسیل خود را به‌کار بگیرید» با نگارش دکتر زهره اخوان مقدم عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی تهران از سوی جهاد دانشگاهی به چاپ رسید.

دکتر زهره اخوان مقدم در تشریح موضوع کتاب «مناسبات و یا «زنجیرمندی» خرد و کلان در قصص قرآن؛ در پرتو داستان‌های قرآن با محوریت مکافات» اظهار کرد: موضوع کتاب، اثبات رابطة بینامتنی بین قصص قرآن است؛ یعنی اگر چه یک داستان در چند سوره به‌نوعی تکرار شده، ولی همة اجزاء آنها با هم مرتبطند و از نگاهی خاص به ماجرا پرداخته‌، و مصداق تکرار بیهوده نیست.

وی افزود: در این کتاب، قصص «مکافات‌محور» مطالعه شده‌است. این اصطلاح را «مستشرقان» به‌کار برده‌اند و مرادشان قصه‌هایی است که در آن‌ها از عذاب و مکافات اقوام پیشین، سخن به میان آمده‌باشد.

اخوان مقدم بیان کرد: خواندن کتاب از دو جهت سودمند است و پیشنهاد می‌شود. اول آن‌که به نوعی اعجاز بیانی قرآن را اثبات می‌کند و دوم آن‌که پاسخی به مستشرقان می‌باشد، زیرا قرآن را متنی پاشا و از هم‌گسیخته می‌شمارند که مطالب آن ارتباط چندانی با هم ندارند. این کتاب با 190 صفحه، حاصل انجام یک طرح پژوهشی است و مقالة مستخرج از آن نیز پذیرش گرفته و به زودی چاپ خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی تهران در ادامه در خصوص « ترجمه کتاب خلاقیت محض؛ تمام پتانسیل خود را به‌کار بگیرید»، بیان کرد: این کتاب، اثر دکتر اوی اف لورینگ (Looring , Evy F) است که به زبان انگلیسی و در حوزة خلاقیت نوشته شده است. این اثر ارزشمند بر اساس حوزة روانشناسی و خودشناسی، ترجمه شده است.

دکتر اخوان مقدم در این خصوص گفت: خلاقیت یا آفرینندگی یک فرآیند ذهنی است که افراد را قادر می‌سازد تا در بارة ایده‌های جدید تفکر کنند و توان ساختن ابزار و دستگاه جدید، یا ایجاد راهکاری نو برای حلّ یک مشکل، یا ابداع یک هنر بدیع را داشته باشند.

وی اظهار کرد: شاید بتوان گفت خلاقیت، مهم‌ترین قابلیت و توانائی یک انسان است و اساس تمدن بشری از ابتدا تا کنون بر آن استوار می‌باشد.

علاقه مندان جهت دریافت این آثار می توانند از طریق آدرس و تلفن انتشارات جهاد دانشگاهی: (تهران، خیابان انقلاب، بین فلسطین و ولیعصر، تلفن 6 - 66487625 ) اقدام نمایند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 7856
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید